Weekend Burnout

"Чувствам се по-уморен след уикенда" - колко ли пъти сме казвали това?!
Очакваме уикенда с нетърпение – време за почивка, за себе си, сън до късно и никакви аларми. Но вместо да се събудим освежени, още в събота сутрин се чувстваме по-уморени. Защо, вместо да се заредим с енергия, приличаме повече на изтощени зомбита?
1. "Социален джетлаг" – малкият брат на часовата разлика
През делничните дни се будим рано, защото трябва – работа, ангажименти, отговорности. Но щом дойде събота, решаваме да наваксаме пропуснатия сън и се излежаваме до късно. Това променя вътрешния ни биологичен часовник, създавайки ефект, подобен на часовата разлика при пътуване (джетлаг). В неделя вечер трудно заспиваме, а в понеделник сутрин сме като прегрял компютър, който се рестартира прекалено бавно.
Решение: Опитай да спазваш еднакво време за събуждане всеки ден... да, дори в събота. Разликата да не е повече от 1 час.
2. Преяждане и „хранителна кома“
През уикенда обикновено си позволяваме повече храна, алкохол и по-тежки ястия. Организмът хвърля всичките си сили в храносмилането, а на нас ни остава само едно – следобеден сън на дивана.
Решение: Вместо гигантски късен обяд и 5-часово храносмилане, пробвай по-леки храни и разходка след хранене. Така ще избегнеш ефекта на „нищоправенето“, което изморява повече от активността.
3. Натрупана умора и липса на движение
Ако през седмицата работата ти е напрегната, но не особено физически активна (като 8 часа пред компютъра), в петък вечер тялото ти казва: „Чудесно, време за възстановяване!“ И вместо да получиш магическа доза енергия, нервната ти система най-накрая започва да обработва стреса, който си натрупал цяла седмица. Затова се чувстваш като изцеден лимон.
Решение: Вместо цял ден на дивана – лека активност, разходка, йога или прости упражнения за разтягане. Малко движение може да ти даде повече енергия, отколкото целодневно излежаване.
4. Психологическият ефект на "разпускам тотално"
Мозъкът ни е програмиран да асоциира уикенда с релакс. Това, парадоксално, може да доведе до спад в енергията. Когато изведнъж спреш с работните задължения, получаваш ефекта на рязко изключване – като кола, която е карала с 200 км/ч и изведнъж натискаш спирачката.
Решение: Вместо напълно „off mode“, можеш да правиш нещо приятно, но ангажиращо – хоби, срещи с приятели, кратки пътувания.
Ако искаш уикендът да те презареди, вместо да те изтощи, опитай:
- Да не променяш драстично съня си.
- Да не прекаляваш с тежката храна и алкохола.
- Да включиш поне малко движение.
- Да имаш някакъв план, вместо просто да „цъкаш“ телефона по пижама цял ден.
Така че, следващият уикенд умната – да не се оплакваш в неделя вечер, че пак си уморен!